Emlek Hüyük Köyü


Dünyaya gözlerimi açtığımdan beri temiz ve serin havasını soluyup, pınarlarından soğuk sularını içtiğim, dağlarında hayvanlar otlatıp, yaylasında mantar topladığım, sokaklarında oyunlar oynayıp toza, toprağa belendiğim, adam olabilmek için ilkokula ilk adımımı attığım, geleceğe yönelik çocukça hayallerimin ilk kez filizlenmeye başladığı bir sırada, yuvasından uçarak bilinmezliğe doğru kanat çırpan bir kuş gibi terketmek zorunda kaldığım bir atayurdudur EMLEK HÜYÜK KÖYÜ

 

Acı tatlı tüm çocukluk anılarımın geçtiği bu Köy, coğrafi konum olarak Şarkışla’ya 23 km uzaklıkta Kızılırmak’ın kuzeyinde Ortaköy, Sivrialan, Örenyurt, Sarıkaya ve Ortatopaç köyleri ile çevrili olup adını aldığı Hüyük Tepesi’nin gün doğusuna bakan eteğinde yer alır. 

 

Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden olan Emlek Hüyük Köyü`nün kuruluş tarihi 17. yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. Çeşitli dönemlerde, rastlantısal olarak çıkarılıp elde kalan yontulu taşlar ve arkeolojik bulgular bu bölgenin Romalılar ve Selçuklular döneminde de bir yerleşim merkezi olarak kullanıldığını göstermektedir.

 

Ne var ki; bugüne dek ilgili kurumlarca hiçbir bilimsel araştırma ve arkeolojik kazı yapılmamış olması, antik tarihin izlerini taşıyan buluntu ve taşların yok olmasına neden olmuştur. Umarız ki çeşitli uygarlıklara ait olan bu buluntular bilinsizce heba edilemez.

 

Devamını Oku >>


Sadet Tam  2002 - 2021