Kim Kimdir?


ÖĞRETMENİMİZ BAYRAM ÇITAK

Emlek Hüyük Köyü bir değerler manzumesidir. Tarihe iz bırakan nice güzel insanımız bugün aramızda değiller. Yaşasaydı; eğitim adına kazancımız düşünemeyeceğimiz kadar fazla olacaktı. Hayattan kopuk değil bizzat hayatın içinde yaşayan lider ruhlu bir eğitmen bir öğretmendi Bayram Çıtak. Halkı için iyi eğitim isteyen aydın, özverili, çalışkan ve asla tembelliğe prim vermeyen bir öğretmendi Çıtak. Çocuklarını diğer Çocuklarla eşit gören, her ortamda üretim, emek, değer, paylaşım ilişkilerini anlatan etrafına ışık saçan bir insandı Çıtak.

 

Bayram Çıtak 1940 yılında Emlek Hüyük Köyünde doğdu. İlkokulu köyde okudu. O yıllar güvenceli meslek olarak yöremizin bildiği iki meslek gurubu vardı. Askerlik ve Öğretmenlik. O Öğretmenliği seçti. Erzurum Yavuz Selim Öğretmen Okuluna başladı. İdealleri vardı. Klasik öğretmen anlayışı kafasındaki anlayışa uymuyordu. Hayatin içinde, eğiterek öğretmenlik yapmak istiyordu. Halkın ihtiyacının bu olduğuna inanıyordu. Örgütçü kimliğini asla yitirmedi. 1962 yılında öğretmenlik görevine başladı. İlk görev yeri Zara´ya bağlı Karacahisar köyüydü. Bayramla 1963 yılında evlenip Zara’ya gelin gittim. Bayram sabırlıydı. Öğretmenlikten önce iyi bir öğrenci olmasını bildiği içindir ki, öğrencileriyle arası hep iyiydi. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen Silvan´dan, Sivas köylerine kadar okuttuğu pek çok öğrenci hala bizleri arayıp soruyor. Acaba diyorum „bundan daha güzel bir duygu olabilir mi“?

 


DR. HÜSEYİN ŞAHİNBAŞ

"Zamanı hayat  ile doldurmak" - 1960 de Sivas - Şarkışla Emlek Hüyük Köyü’nde doğmuştur. Teşhis ve girişimsel radyoloji uzmanı olan Dr.Med. Hüseyin Şahinbaş 8 yıldan bu yana Üniversite hastahanesinde radyasyon onkoloji uzmanı olarak çalışmaktadır.

 

Komplementer tedavilerden diplomalı olan Dr. Hüseyin Şahinbaş, 18 yılı gecen bir süredir Alman Hipertermi Derneği (DGHT-e.V.) başkan yardımcılığı görevinin yansıra yönetim Kurulunda çeşitli bilimsel araştırma ve danışmanlık görevlerini de yürütmektedir.

 

Uzun yıllardan bu yana aldığı eğitimler ve edindiği tecrübeler ışığında klasik ve komplementer / integratif tedavi yöntemlerini Almanya / Bochum’daki kendi özel kliniğinde uygulamaktadır.

 

DEVAMINI OKU >>


SÜLEYMAN  KARAKUL

Emek ve estetiğin uyumlu birlikteliğidir, gerçek sanat..

 

1952 de Sivas - Şarkışla Emlek Hüyük Köyü’nde doğan Süleyman Karakul, 1974 de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünden mezun oldu. 1986 da Gazi Üniversitesi, Eğitim  Fakültesi Grafik Ana Sanat Dalında lisans eğitimini tamamladı. Uzun yıllar resim öğretmenliği yaptıktan sonra 2001 de emekli olan sanatçı aynı zamanda reklam grafiği, kitap, dergi kapakları düzenlemesi ve karikatür gibi alanlarda da uğraş verdi.

 

Çok sayıda karma sergiye katılan sanatçı, 38 (otuzsekiz)  kişisel sergi açtı. 68’ liler Vakfı 30. Yıl Etkinlikleri Resim Emek Ödülünü ve  SAKÜDER 2015  Özel Sanat Ödülü’nü aldı aldı. Birçok koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı halen kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. 

  

DEVAMINI OKU >>

 

 


MEVLÜT DEMİRKAYA

Emlek Hüyük köyü ünlü ozanlarının tanınmasıyla beraber yiğitleri, cesur insanları, yılmaz devrimcileri, ve  pehlivanlarıyla Türkiyeye adını duyurmuş küçük  bir Anadolu köydür. Bu pehlivanlarımız sırası ile şunlardır:

 

İlyas Akkcakaya,Ali Demirkaya,Cuma Demirkol,Mustafa Saylan,Mahmut Savaş,İbrahim Durusoy,Mehmet Akcakaya,Hasan Akkuş,Memiş Tanrıkulu,Hacı Erbudak ve Türkiyede milli güreşler yapan, madalyalar alan.derecelere giren  Mevlüt Demirkaya.

 

Ankara fen fakültesinde  uzun zaman çalışdı ve sonra emekli oldu. Herkes gibi  Askere gidene kadar köyünde kaldı ilk okulu köyünde bitirdi ve 1965 yılında Askerden geldikten sonra yine herkes gibi ekonomik nedenlerden dolayı köyünden Ankara’ya göç etti.

 

Köyünde ve çevresinde sevilen sayılan her zaman köyü için elinden gelen hizmeti veren ve köy derneğimizde’de bir dönem yönetimde görev yapmış ve hala üyeliği devam eden örgütcü, toplumcu, ve saygınlığı olan bir kişidir. 

 

Bunların dışında Sporla uzun yıllar ilgilenmeye başladı özelliklede güreşle. Ünlü milli güreşcilerimizden Ahmet Ayık’ın öğrencisidir. Uzun yıllar Greko-Romen, Serbest  minder güreşleri yaptı önemli dereceler aldı. Daha sonra Ata sporu olan yağlı güreşlere başladı ve Kırkpınar güreşlerine uzun bir dönem katılıdı.

 

Sadet Tam  2002 - 2021