Pehlivan Mevlüt Demirkaya


Emlek Hüyük köyü ünlü ozanlarının tanınmasıyla beraber yiğitleri, cesur insanları, yılmaz devrimcileri, ve  pehlivanlarıyla  Türkiyeye adını duyurmuş küçük  bir Anadolu köydür. Bu pehlivanlarımız sırası ile şunlardır:
 
İlyas Akkcakaya,Ali Demirkaya,Cuma Demirkol,Mustafa Saylan,Mahmut Savaş,İbrahim Durusoy,Mehmet Akcakaya,Hasan Akkuş,Memiş Tanrıkulu,Hacı Erbudak ve Türkiyede milli güreşler yapan, madalyalar alan.derecelere giren  Mevlüt Demirkaya.
 
Ankara fen fakültesinde  uzun zaman çalışdı ve sonra emekli oldu. Herkes gibi  Askere gidene kadar köyünde kaldı ilk okulu köyünde bitirdi ve 1965 yılında Askerden geldikten sonra yine herkes gibi ekonomik nedenlerden dolayı köyünden Ankara’ya göç etti.
 
Köyünde ve çevresinde sevilen sayılan her zaman köyü için elinden gelen hizmeti veren ve köy derneğimizde’de bir dönem yönetimde görev yapmış ve hala üyeliği devam eden örgütcü, toplumcu, ve saygınlığı olan bir kişidir. 
 
Bunların dışında Sporla uzun yıllar ilgilenmeye başladı özelliklede güreşle. Ünlü milli güreşcilerimizden Ahmet Ayık’ın öğrencisidir. Uzun yıllar Greko-Romen, Serbest  minder güreşleri yaptı önemli dereceler aldı. Daha sonra Ata sporu olan yağlı güreşlere başladı ve Kırkpınar güreşlerine uzun bir dönem katılıdı.
 
Türkiye ikincisi oldu bu güreş sporunu taki 2000 li yıllara kadar devam etti. Bu arada güreş organizetörlüğü ve hakemlik yaptı.    
 

Adı

Mevlüt

Soyadı         

Demirkaya

Baba adı       

Ali (Ünlü pehlivan Siciminoğlu ile antreman yapmış)

Anne adı       

Mercan

Doğum yeri   

Emlek Hüyük

Doğum tarihi 

20.01.1946

Medeni hali   

Evli

Çocukları

Bir kızı var       

 
Kaynak: Mehmet Tam

Sadet Tam  2002 - 2021